Krakowskie Biuro Festiwalowe
/ KBF w mediach
 
KBF w mediach
Jarmark Świętojański na bulwarze Czerwińskim

Jarmark Świętojański na bulwarze Czerwińskim
Jarmark Świętojański na bulwarze Czerwińskim

„[...] rzemieślnicy i kupcy, pokazy konne, warzelnia soli i jatka solna, ścieżki edukacyjne, kramy i warsztaty rzemieślnicze oraz karczma benedyktyńska – wszystko to podczas tegorocznej edycji Jarmarku Świętojańskiego.”

Ryszard Kozik – Gazeta Wyborcza Kraków

4. FMF: Drużyna pierś... piracka!

4. FMF: Drużyna pierś... piracka!
4. FMF: Drużyna pierś... piracka!

„Chociaż prawda jest taka, że nieważne, jaki film zostanie wyświetlony, FMF na trwałe zapisał się już w kalendarzu ważnych imprez kulturalnych Krakowa, a także – w dużej mierze – również Polski.” 

Dariusz Kuźma - alekino.pl  22.05.2011

Radny Gulewski przeciwko Toruńskiej Agendzie Kulturalnej

Radny Gulewski przeciwko Toruńskiej Agendzie Kulturalnej
Radny Gulewski przeciwko Toruńskiej Agendzie Kulturalnej

"Wiadomo, że tworząc TAK prezydent i jego urzędnicy korzystali z doświadczeń Krakowskiego Biura Festiwalowego. W światku zarządzania kulturą instytucja ta jest swoistą ikoną i niedoścignionym wzorcem do naśladowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że KBF jest najaktywniejszą w Polsce komórką tego typu. Realizuje corocznie najwięcej imprez i festiwali. Współpracuje z firmami, fundacjami oraz krajowymi mediami w promocji krakowskiej kultury. Biuro Festiwalowe doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem zewnętrznych środków z programów europejskich, jest beneficjentem środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. KBF sprawuje nadzór nad systemem krakowskiej informacji turystycznej. Z ośmiu takich punktów Biuro czerpie zyski, zarabiając chociażby na prowizjach ze sprzedaży biletów oraz wydawnictw."

Radny Paweł Gulewski, Gazeta Wyborcza, 25-01-2011


Wydarzenia muzyczne

Wydarzenia muzyczne
Wydarzenia muzyczne

"Festiwale organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe znalazły się w czołówce wydarzeń muzycznych roku w rankingu Afisz. Wydarzenia kulturalne 2010 przygotowanym przez dziennikarzy tygodnika Polityka. „Nie tracą klasy obie sztandarowe pozycje: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum” – czytamy w uzasadnieniu."

Dorota Szwarcman, Polityka, 20-12-2010


Kraków jest stolicą

Kraków jest stolicą
Kraków jest stolicą

"Ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku byłby przejawem niepotrzebnej megalomanii, blokowaniem dobrodziejstw tytułu tylko dla siebie.

Dlatego Kraków jako jedna z najsilniejszych polskich marek daje szansę innym polskim ośrodkom na pokazanie swojego dziedzictwa kulturowego, wspierając i doradzając im jak zdobyć i wykorzystać dobrze zaszczytny tytuł.

Formalnie, kilka lat temu wsparliśmy w tych działaniach Toruń. Bardzo nas cieszy to, że wiele miast kandytatów chce czerpać z naszych doświadczeń i od nas się uczyć.

Wystarczy spojrzeć jak ośrodki te wzorują się na krakowskich rozwiązaniach w dziedzinie promocji poprzez kulturę i tworzą instytucje na wzór instytucji krakowskich, zwłaszcza Krakowskiego Biura Festiwalowego i krakowskiej Komisji Filmowej."

Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, Polska The Times Gazeta Krakowska, 27-08-2010

Pod Wawelem nie brak rozrywek

Pod Wawelem nie brak rozrywek
Pod Wawelem nie brak rozrywek

W Krakowie jest wiele miejsc, w których trzeba i wypada bywać. Są też imprezy mające zawsze wiernych fanów.

"Fani są zawsze wierni
Już od dawna lato w Krakowie jest niezwykle kulturalne, w dużej mierze za sprawą Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wiedzie prym w organizacji wielu znaczących przedsięwzięć przez cały rok. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza imprezy cykliczne - festiwale, koncerty, przeglądy, warsztaty - imprezy mające liczne grono wiernych fanów."

Elżbieta Cegła, Echo Miasta, 20-08-2010

Dyktatorki gustu

Dyktatorki gustu
Dyktatorki gustu

"Szefowa Krakowskiego Biura Festiwalowego umiałaby zorganizować wszystko. I na każdą skalę. Program, budżet, sponsorzy – żaden problem. Magda Sroka mówi o sobie „jestem pitbullem”. Z wykształcenia teatrolożka, przez dziesięć lat pracowała u boku Elżbiety Pendereckiej. Dzisiaj ma sprawić, żeby Kraków pokazał się od najlepszej strony. I sprawia. Jej sztandarowe produkcje? Misteria Paschalia (muzyka związana z Wielkim Tygodniem), Opera Rara, Art Boom (święto sztuk wizualnych) czy słynny festiwal Sacrum Profanum (gdzie muzyka poważna miesza się z rozrywkową, a obok London Sinfonietta występuje Kraftwerk). To wystarczająco dobre powody, by Kraków przestał kojarzyć się jedynie z preclami i smokiem wawelskim”.

Agnieszka Filas, Justyna Stec, Twój Styl, kwiecień 2010

Wiosna nasza

Wiosna nasza
Wiosna nasza

"(...) Żeby zobaczyć ciekawą wystawę, posłuchać dobrej współczesnej muzyki - trzeba było się tułać do Katowic, Wrocławia lub Warszawy i broń Boże nie przyznawać się, że to głód kultury dumnego krakusa wygnał na obczyznę.

Czasy to nieodległe, ale bezpowrotnie minione. Najpierw była wizja bardziej niż śmiała. Potem ciężka praca garstki ludzi z Krakowskiego Biura Festiwalowego, pasja i konsekwentne wsparcie włodarzy miasta, które w kilka lat odmieniły Kraków, przywracając mu honorowe miejsce na kulturalnej mapie nie tylko Polski, ale też Europy i świata. To nie żarty. Nie wyssany z mlekiem matki lokalny patriotyzm, bo krakowiaczek ci ja z wyboru, nie z urodzenia. To realna wartość imprez, które opisujemy w Krakowie Festiwali. Nie zamierzam więc tu zachwalać każdej z osobna, bo wszystkie bronią się swoim programem i atmosferą, która w możliwy tylko w tym mieście sposób łączy błogie lenistwo pikniku z doniosłością artystycznego święta. Najlepiej już zainteresuje się biletami, bo tutejsze festiwale przyciągają publiczność z całego świata."

Jarek Szubrycht, Przekrój, 16-03-2010


Filharmonia jako nadzieja

Filharmonia jako nadzieja
Filharmonia jako nadzieja

Podsumowanie: To był kulturalny rok: MUZYKA POWAŻNA

"Patrząc na nasze życie muzyczne Anno Domini 2009 nie sposób nie zauważyć jego ożywienia. W Krakowie coraz obficiej pojawiają się interesujące inicjatywy artystyczne, a poziom ich realizacji jest coraz wyższy. W mijającym roku na pierwszy plan wysunęły się, co zrozumiałe, spektakularne imprezy realizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe: Sacrum-Profanum i Misteria Paschalia oraz Opera Rara, będąca wspólną inicjatywą miasta i województwa."

Anna Woźniakowska, Dziennik Polski, 06-01-2010


Festiwal gwarantowany

Festiwal gwarantowany
Festiwal gwarantowany

"Poniekąd prawdą jest, że atrakcyjność Festiwalu [Sacrum Profanum] w dużym stopniu wynika z niezależności orgnanizującego imprezę Biura Festiwalowego od "środowiska" (w Krakowie wyjątkowo samowystarczalnego) i jego wymogów, co pozwala konstruować programy, których jedynym kryterium jest jakość."

Krzysztof Kwiatkowski, Ruch muzyczny, 15-11-2009

List: Co dalej z finansowaniem kultury w Krakowie?

List: Co dalej z finansowaniem kultury w Krakowie?
List: Co dalej z finansowaniem kultury w Krakowie?

"Wartości bezwzględne z pewnością robią wrażenie. Z uznaniem należy spojrzeć na wzrost udziału wydatków na kulturę w wydatkach miasta w ogóle. Przypadek Krakowskiego Biura Festiwalowego jest szczególny. Tak znaczne zwiększenie wydatków na KBF przysporzyło tej instytucji wielu przeciwników i krytyków. Ale krytyków przede wszystkim wśród samych urzędników i dyrektorów innych miejskich instytucji kultury, co w związku z tym, że KBF ma największy budżet spośród nich, jest w pełni zrozumiałe.

Czy warto było przeznaczyć takie środki na kulturę, a działanie KBF-u w szczególności? Dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że tak. Powtórzę raz jeszcze: sama lista festiwali, o które wzbogacony został Kraków, robi duże wrażenie."

Jakub Bator, Gazeta Wyborcza, 09-10-2009


youTube Twitter Blip
Flickr Facebook
 
 
RSS
 

19 - 02 - 2018
Z różowymi okularami w świat muzyki!
 Okulary VR przenoszą nas do zupełnie innego świata – tworzą iluzję przebywania w nieznanej nam...
wiecej
 

15 - 02 - 2018
FMF Young Talent Award 2018
Muzyka do James Bond 007: Blood Stone – komputerowej gry akcji z 2010 roku – będzie w tym roku tematem...
wiecej
 

14 - 02 - 2018
Prawdziwie Filmowy Kraków
Po raz pierwszy w historii trzy krakowskie festiwale filmowe - znane publiczności na całym świecie – będą...
wiecej
 

12 - 02 - 2018
Dźwigacze Kultury rozdane po raz szósty!
8 lutego 2018 Krakowskie Biuro Festiwalowe po raz szósty, wyróżniło swoich partnerów i...
wiecej
 

12 - 02 - 2018
Wagner na swoją miarę
Czym różni się śpiew dobry od doskonałego? Stopniem panowania nad głosem? Stopniem biegłości technicznej?...
wiecej
2 3 4
 
Autoremo
Bukovina Resort
Magiczny Kraków
Elektrociepłownia Kraków - Mecenas KBF
Freshmail
Nastaw się na kulturę
 

Obserwuj nas na:

facebook instagram twitter youTube Pinterest