Krakowskie Biuro Festiwalowe
ICORN
 
ICORN
ICORN

ICORN (International Cities of Refuge Network) – Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia.

ICORN to niezależna sieć miast, oferująca azyl pisarzom i artystom prześladowanym za swoją twórczość, występująca w obronie wolności słowa i demokratycznych wartości oraz działająca na rzecz międzynarodowej solidarności.

Pisarze i artyści są szczególnie narażeni na działalność cenzury, prześladowanie, więzienie, a nawet śmierć, ponieważ dysponują wyzwalającym darem wyobraźni, który pozwala im wyrażać myśli i idee nieuchwytne dla szerszej publiczności. Ponadto, kiedy wolność słowa jest zagrożona, to zazwyczaj oni jako pierwsi mówią otwarcie o tym zagrożeniu i stają w jej obronie.

Miasta członkowskie sieci oferują schronienie tym, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Głównym celem ICORN jest zapewnienie azylu jak największej liczbie prześladowanych pisarzy i artystów, a także stworzenie wraz z siostrzanymi organizacjami trwałej globalnej sieci stającej w obronie wolności słowa.

Od momentu założenia sieci w 2006 roku dołączyło do niej ponad 60 miast z całego świata, w których znalazło schronienie przeszło 170 pisarzy i artystów. Pomoc ze strony miast ICORN jest bardzo konkretna, a zarazem głęboko symboliczna: pisarz lub artysta ucieka przed zagrożeniem i prześladowaniem, miasto-gospodarz zapewnia mu azyl, a oferowana gościnność, solidarność i wolność wypowiedzi staję się w ten sposób szczególnie cenioną częścią lokalnego etosu.

ICORN chroni i wspiera coraz szersze grono pisarzy, artystów i obrońców praw człowieka, włącznie z blogerami, dziennikarzami, reporterami, tłumaczami i wydawcami. Sieć umożliwia im swobodną ekspresję w miejscu, gdzie nie grozi za to żadna kara. Ponadto dzięki rozwojowi mediów, mogą wciąż utrzymywać kontakt ze swoją publicznością, od której zostali odcięci przez prześladowanie, a także zdobyć nowych odbiorców w miastach schronienia i ich okolicach. Najbardziej znaną stypendystką programu ICORN jest Swietłana Aleksjiewicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku, która lata 2006-2008 spędziła w należącym do sieci Göteborgu.

W 2011 r. Kraków ze względu na bogate życie literackie i artystyczne oraz istotne położenie geograficzne otrzymał od władz wykonawczych ICORN zaproszenie i jako pierwsze miasto Europy Środkowo-Wschodniej dołączył do sieci. Moment przystąpienia do sieci przypadł na uroczyście obchodzony w Polsce rok Czesława Miłosza, związany z setną rocznicą urodzin noblisty. Od tamtej pory Kraków jest jej aktywnym członkiem – przedstawiciele Miasta brali udział w obradach ICORN w  Brukseli, Sztokholmie, Krakowie i Lublanie. Ponadto w maju 2013 r. Miasto wraz z Siecią oraz PEN International WiPC (Writers in Prison Comitee) zorganizowało nadzwyczajną międzynarodową konferencję Writing Freedom. Wzięło w niej udział blisko 200 przedstawicieli życia literackiego: pisarzy, krytyków, tłumaczy, menadżerów i działaczy instytucji literackich z 50 krajów, a także reprezentancji najważniejszych światowych instytucji zajmujących się ochroną wolności słowa.

W latach 2011-2017 Kraków gościł w ramach programu ICORN siedmioro pisarzy: Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa - Osetia Północna, dziś w Norwegii), Kareema Amera (Egipt/dziś w Norwegii), Mostafę Zamaninija (Iran), Lawona Barszczewskiego (Białoruś), Asli Erdogan (Turcja), Felixa Kaputu (Kongo) oraz Monema Mahjouba (Libia).

Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza, które koordynuje pobyt rezydentów i zapewnia im miejsce pracy twórczej.

Więcej: https://www.icorn.org/

youTube Twitter Blip
Flickr Facebook
 
 
RSS
 

19 - 08 - 2019
Festiwal Lata z Radiem 2019

Kilkudziesięciu wykonawców, 16 koncertów, muzyczne premiery – to będzie prawdziwie wielki finał...
wiecej
 

14 - 08 - 2019
Kraków Live Festival

W trakcie festiwalu zapraszamy do odwiedzenia specjalnej, artystycznej strefy Krakowskiego Salonu Sztuki i wzięcia udziału w...
wiecej
 

12 - 08 - 2019
Krakow International Green Film Festival 2019

Czy wiecie, że jedna plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat, produkcja jednej tony papieru wymaga ścięcia około...
wiecej
 

12 - 08 - 2019
Razem stwórzmy nową przestrzeń w mieście!

Nie wahaj się i weź udział w ankiecie przygotowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Poszukujemy ciekawych rozwiązań,...
wiecej
 

01 - 08 - 2019
wystawa PLAKATÓW Rafała Olbińskiego

 Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Zbigniew Kazimierz Witek Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w...
wiecej
 
Autoremo
Bukovina Resort
Magiczny Kraków
Freshmail
Nastaw się na kulturę
 

Obserwuj nas na:

facebook instagram twitter youTube Linkedin